0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Hezčí ženské křivky? Zkuste sáhnout po jednoduchých základních cvicích.

Zajímavosti Hezčí ženské křivky? Zkuste sáhnout po jednoduchých základních cvicích. Vydáno: 08.12.2015

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Hezčí ženské křivky? Zkuste sáhnout po jednoduchých základních cvicích.

Běžná posilovna, všední den. Stranou od strojů s plynule pracujícími převody probíhá příprava na sérii mrtvého tahu. Okamžik soustředěného pohledu do zrcadla, nádech a utáhnutí vzpěračského opasku. Může se jít na věc. Tělo zaujme správnou pozici, dlaně obemknou osu velké činky a vzápětí už naložená zátěž putuje plynulým pohybem vzhůru. Ne že by na mrtvém tahu bylo něco výjimečného, ale v tomhle případě tento cvik přeci jen stojí za povšimnutí. Důvod je jednoduchý – popsaný výkon neprováděl muž. A tak rčení „Cherchez la femme“, tedy „Za vším hledej ženu“, nepozbývá na významu ani v místnosti s chladným železem.

Když postavě něco chybí
Mnoho žen v posilovnách využívá při formování svého těla řadu osvědčených cviků. Když bude potřeba soustředit se na stehna a gluteály, pak k nejčastějším budou patřit zejména výstupy na lavičku, výpady, předkopávání, zakopávání, snožování a roznožování. Při tréninku zad se zase uplatní stahování horní kladky vsedě širokým úchopem, přítahy jednoruční činky s oporou o lavičku či extenze trupu. Hrudník pak dostane svůj díl třeba díky protisměrnému stahování kladek či upažování s jednoručními činkami. Během tréninku se rovněž využívají nejrůznější balanční pomůcky, dále pak TRX a kardio v různých podobách. Ruku v ruce s dobře sestaveným jídelníčkem jdou kila dolů a postava se formuje do požadovaných kontur. Některým ženám však může být takový přístup málo. Ačkoliv mají díky cvičení postavu pevnější a štíhlejší, stále jim na ní může něco chybět. Snad jakási jiskra, která by při pohledu do zrcadla vykouzlila větší úsměv na rtech. Intenzivnější provádění stávajícího tréninku však nemusí být odpovědí a skryté přání zůstane nevyslyšeno. Jenže co s tím?

Odpověď na pěknější postavu leží v základních cvicích
O pár řádků výše jsme psali o tom, že mrtvý tah cvičila žena. Neřekli jsme si už ale, že měla pěknou postavu. Na tom nemusí být nic zvláštního, vždyť téměř jakákoliv žena s výraznějšími a širšími rameny, úzkým pasem a líbivě svalnatými stehny a pozadím věnuje určitou část svého tréninku základním cvikům s volnou zátěží, jakými jsou především dřep, mrtvý tah, přítahy v předklonu a benčpres. Pro příklady nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na tréninky závodnic v kategorii bikiny, která je v přeneseném slova smyslu de facto „nejměkčí“ formou kulturistiky. Tyto závodnice ať už na amatérské nebo profesionální úrovni kromě řady dalších cviků a aerobních aktivit používají ve svém tréninku právě základní cviky. Ty působí na postavu komplexně, protože zatěžují více svalových skupin najednou a příznivě formují tělo do vysněných linií s důraznějším podáním výsledného atletického nádechu. Česká profesionální závodnice soutěžící v kategorii Figure a později i Women´s Physique Petra Měrtl doporučovala ještě dávno před dosažením vrcholných výkonů svojí kariéry pro formování stehen dřepy. Ani vítězka Bikini Olympia z roku 2013 – 2015 Ashley Kaltwasser se ve svojí přípravě bez základních cviků neobejde. To byly jen dva skromné příklady, neboť závodnic v nejrůznějších kategoriích používajících strategii postavenou na zahrnutí základních cviků do tréninkového programu existuje nepřeberné množství.

Jak cviky zařadit do tréninku?
Styl cvičení se odrazí i na vzhledu postavy. Pokud má být atletičtější, lze se bez základních cviků obejít jen stěží. Přitom není zdaleka nutné věnovat jim veškerý čas strávený v posilovně. Do tréninkového plánu je lze zakomponovat docela jednoduše. Na začátku tréninku se po rozcvičení odcvičí 2-3 série daného cviku po 10-15 opakováních podle procvičované svalové partie a dále se pak pokračuje osvědčeným cvičebním plánem. Ten je pochopitelně možné vzhledem k použitým základním cvikům mírně upravit. V tréninku zad tedy svoje místo naleznou přítahy činky v předklonu či mrtvý tah, při tréninku hrudníku přijde ke slovu benčpres a v tréninku nohou budou figurovat dřepy. Všechny uvedené cviky je vhodné provádět s velkou činkou. Důležité je zvládnutí správné techniky, kterou by měl každé zájemkyni vysvětlit trenér v posilovně. Ten by měl i zhodnotit, nakolik jsou tyto cviky ze zdravotního pohledu pro konkrétní osobu vhodné a přihlédnout i k somatotypu. Je zřejmé, že nejen díky náročnosti, ale i technicky správnému provedení se ženy samy o sobě do cvičení těchto cviků jen tak nepustí. A pokud ano, pak jim někdo už dávno techniku cviků vysvětlil. Občas jsou k vidění dvojice, kde partner cvičí například dřepy a jeho partnerka je díky němu zakomponuje i do svého tréninku. Novým cvikům je třeba dát šanci nejméně po dobu jednoho až dvou měsíců, přičemž změny by měly být při poctivém tréninku jasně viditelné. Důležitá je pak nejen zmíněná správná technika, ale také vhodně zvolená zátěž. Ta rozhodně nemusí být nikterak obrovská, na druhou stranu by však v žádném případě neměla být symbolická, jelikož s velmi nízkou váhou nebude mít použití těchto cviků takový efekt.

Ženy jsou krásné
Tak to tedy máme. Líbivější postavu lze obstarat i prostřednictvím zařazení jednoduchých základních cviků s volnou zátěží. A pak už se jen kochat dosaženým výsledkem. Vždyť ženy jsou krásné. Vnitřně i navenek. V posilovnách pracujeme na té vnější podobě. Hezké sportovní křivky zušlechtěné od sérií s o něco těžší váhou, než jakou má jednokilová barevná pogumovaná jednoruční činka, jsou oním původním smyslem kulturistiky. Cvičení s činkami si kdysi našlo cestu k srdcím řady mužů a postupně proniklo i do niter řady žen, kde se usadilo se stejným zalíbením. Není třeba se tomuto okouzlení nikterak bránit, není důvodu se obávat doteku těžké činky a cvikům s ní. Ženy, činky, křivky. Ať už se zhlédnete v legendární vítězce prvního ročníku Ms. Olympia Rachel McLish či v běžné návštěvnici dnešní posilovny, nebojte se přidat kapku koření do svého stávajícího tréninkového repertoáru a sáhnout po prověřených cvicích pomáhajících formovat ženské křivky do úžasně líbivých a záviděníhodných podob.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669