0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Bylinky pro váš lepší sportovní výkon i život

Suplementy Bylinky pro váš lepší sportovní výkon i život Vydáno: 15.08.2024

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

V pořadí již osmdesátý článek Karla Šedivého, odborníka a autora mnoha publikací a knih z oblasti nejen sportovní a doplňkové výživy, ale obecně z oblasti sportu a zdravého životního stylu. 

Bylinky pro váš lepší sportovní výkon i život

Lidé odjakživa hledali pomoc v přírodě. Technologický a medicínský pokrok přitom její význam nikterak nesnížil, neboť se přes mnohdy dechberoucí objevy ukazuje, že léčivé síly přírody zůstávají pro lidstvo věčné a nenahraditelné.

Hlad po výkonu
Ve světě sportu se nelze pohybovat jen v jednoduché linii sledující pouze výkonnost, vyrýsovanější postavu či větší svaly. Neméně důležité je vlastní zdraví, protože dlouhodobě zatěžovaný stroj v podobě našeho těla je potřeba udržovat v dostatečně odolné kondici. Bez něj jsme totiž ztraceni, ať se nám to líbí nebo ne. Jednou z cest je fytoterapie, tedy používání bylin a přírodních extraktů z nich. Pojďme se společně podívat na některé z nich, říci si krátce něco o jejich vlastnostech a také si připomenout, jak nám mohou být užitečné. V této souvislosti se může objevit otázka, jak moc toho mají bylinky se světem posilování společného. Stačí se však podívat na etiketu běžně prodávaného proteinového nápoje, protože na ní možná v popisku složení budou namísto některých notoricky známých diskutabilních umělých sladidel figurovat steviolglykosidy, tedy látky získávané fyzikálně-chemickým procesem ze stévie sladké (Stevia rebaudiana). Tato rostlina je mnohonásobně sladší než řepný cukr a téměř bez obsahu kalorií. Samotné steviolglykosidy tak někteří výrobci doplňkové výživy používají k doslazení jakéhokoliv sportovního suplementu, u kterého je sladká chuť zákazníkem požadována.

V devadesátých letech minulého století se díky otevření trhu a novým podmínkám otevřel obrovský prostor pro nové příležitosti. Nejinak tomu bylo v oblasti sportovní výživy. Poptávka po nejrůznějších preparátech společně s omezeným množstvím dostupných informací dávala prostor k možnosti prodávat celou řadu výrobků, jejichž účinnost byla mnohdy sporná a často i nedostatečně prokázaná. Ruku v ruce s tím šel i různý stupeň kvality a nezřídka i zdravotní nezávadnosti. Některé tehdy prodávané preparáty přírodního původu, jako třeba yohimbin či efedrin, jsou pro svoje mnohdy neblahé vedlejší účinky dnes již u nás zakázané, jiné z hlediska silových sportů upadly víceméně v zapomnění a používají se spíše okrajově, jako například přestup lékařský (Smilax officinalis). Samotný sportovní výkon, lepší silové schopnosti, více svalové hmoty a lepší vyrýsovanost nám pouhé nasazení určitého přírodního přípravku nezajistí, ale může k němu dopomoci tím, že je součástí vyvážené diety a odpovídajícího tréninkového plánu. Navíc je nutné vzít v úvahu i to, že na každého může působit určitá látka různě v tom smyslu, že zatímco někdo si ji může vynachválit, jiný s ní zaznamená jen minimální či dokonce žádné změny. Sport a zdraví se v určitých momentech prolínají a je nesnadné určit hranici, kdy se určitá bylina podílí na fyzickém výkonu či nikoli. Pro naše potřeby to ale není tolik důležité. Pojďme si rozdělit produkty přírodní medicíny z hlediska sportu do následujících kategorií.

Svaly a síla aneb testosteron na prvním místě
Muži snad každého věku nikdy nevstupují do posilovny jen s cílem dostat se do formy či si zlepšit fyzickou kondici s ohledem na provozování nějakého sportu. Vždy alespoň v skrytu duše doufají, že jim za nějaký čas bude těsnější tričko a jejich svaly vzbudí náležitou pozornost. Jedním z nejznámějších bylinných přípravků v tomto ohledu je léty prověřený kotvičník zemní (Tribulus terrestris). Kromě celé řady dalších účinků na lidský organismus má tato rostlina schopnost zvyšovat hladinu testosteronu, který jak známo úzce souvisí s tvorbou svalové hmoty. Doplňky výživy zaměřené na zvýšenou produkci tohoto mužského pohlavního hormonu jsou tvořeny buďto výhradně kotvičníkem nebo je v nich tato bylina obsažena z převážné části. Většinou je používána nadzemní část rostliny, komplexněji však podle zkušeností působí jako celek, kdy se kromě listů a stonku využívají i semena a částečně i květy. Rostlině se dobře daří i v našich podmínkách a podobně jako v případě některých dalších bylin z ní lze připravovat čaj či tinkturu. Látky v ní obsažené jen namátkou prospívají centrálnímu nervovému systému, mají vliv na pokožku, celkově povzbuzují organismus a dodávají energii, takže jsou vhodné pro muže i ženy. V doplňcích výživy určených pro zvyšování hladiny testosteronu se využívají i další rostliny, konkrétně například oves setý (Avena sativa), vitánie snodárná (Withania somnifera) neboli ashwagandha, pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) či řeřicha peruánská (Lepidium meyenii) známá jako maca. Ve výčtu by možná pro někoho překvapivě neměl chybět ani česnek kuchyňský (Allium sativum), jehož konzumace hladinu testosteronu rovněž příznivě ovlivňuje.

Definice je klenotem objemu
Každá stavba ve svých hrubých základech může působit jakkoliv rozlehle, přesto svoji výslednou podobu v podobě krásného domu získává až s dotažením finálních prací. Rovněž sochař pracuje nejprve s neforemným kusem beztvaré hlíny, aby nakonec svému budoucímu dílu dovolil ožít v jeho úchvatné kráse postupným ubíráním hmoty pomocí dláta a dalších nástrojů. Konečný výtvor přitom nemusí být nutně subtilní a působit křehce. To, co jej povyšuje na novou úroveň, jsou patrné stopy snahy o jeho zušlechtění. Tím se pak, bez ohledu na svou velikost, stává estetickým a pohledným. Přeneseno do světa posilování a procesu tvarování jakékoli postavy tedy záleží vždy na snaze vdechnout svému tělu onen na první pohled viditelný vjem v podobě zpevněných a přiměřeně vysportovaných kontur.

Málokdo si při cestě za vysněnou postavou vystačí s pouhým cvičením v posilovně bez toho, aby současně nepřizpůsobil svému cíli i stravovací návyky. A rovněž opačně, neboť samotná změna jídelníčku nedokáže nikdy nahradit posilování, které tvaruje, formuje a zpevňuje žádaným způsobem jakýkoliv typ postavy. Trvalé spojení tréninkové snahy s výběrem vhodných potravin vytváří podmínky k tomu, aby se každé tělo stalo nejen vizuálně atraktivnějším, ale rovněž odolnějším a zdravějším. K dosažení zvolené mety je přitom možné využít rovněž rostlinné pomocníky jako nadstavbu jednoznačně nejdůležitějších prvků tréninkového procesu v podobě cvičení a jídelníčku. V tomto směru je velmi časté použití extraktu ze zeleného čaje (Camellia sinensis), který je mimo jiné i velmi silným antioxidantem a bývá spojován s tzv. asijským paradoxem, kdy se někteří lidé v Asii, Číně či Japonsku navzdory nevhodným návykům, jako je zejména kouření, těší překvapivě dobrému zdraví. Ne neobvyklou ingrediencí je kajenský pepř (Capsicum frutescens), kdy nejen v tomto případě je důležitou aktivní látkou kapsaicin, který je důvodem toho, proč jsou chilli papričky různě silně pálivé. Jejich konzumace má podle dostupných údajů řadu zdravotních přínosů a jsou mimo jiné využívány například i ve speciálních náplastech určených ke zmírnění akutních bolestí například v zádech či při namožených svalech. V bylinných doplňcích výživy se užívají i další látky, jako je například garcinie kambodžská (Garcinia cambogia), vrba bílá (Salix alba) či synefrin neboli extrakt pomerančovníku hořkého (Citrus aurantium).

Trávení, ochrana, pročištění
Sebelepší palivo bude k malému užitku, jestliže nedojde k jeho efektivnímu využití. Nejkvalitnější bílkoviny, sacharidy či tuky se nikdy naplno nevyužijí, pokud není v pořádku naše trávení. Líbivé kontury nejsou jen výsledkem tvrdého tréninku, ale vznikají především díky nepřetržité a precizně jemné práci vnitřních orgánů. Játra jako třídící a detoxikační orgán, ledviny filtrující krev a odstraňující odpadní látky či slinivka produkující pankreatickou šťávu obsahující trávicí enzymy štěpící výše zmíněné makroživiny, to všechno jsou namátkou jen některé ze zdánlivých samozřejmostí. A není úplně snadné najít řešení v případě, kdy právě trávení nefunguje, což se může manifestovat různými způsoby, jako je například nadměrné nadýmání či častá a řídká stolice. Je to právě tlusté střevo, kde trávenina musí zůstat určitý čas, aby došlo k jejímu zahuštění. Příčin může být pochopitelně celá řada, jako jsou alergie na lepek, nedostatek trávicího enzymu laktázy pro hladké trávení mléčných výrobků, nežádoucí kombinace potravin zejména v podobě nekvalitních a průmyslově zpracovaných jídel, nadbytek jídla neúměrný vynaložené fyzické námaze, stres a vypětí, větší příjem jednoduchých rafinovaných cukrů, nedobrý mikrobiální stav střev či užívání některých léků. Situaci může zhoršovat i používání méně kvalitních a většinou relativně levnějších proteinových a sacharidových nápojů, kdy v případě investování do skutečné kvality tento problém často ve velké míře odpadá či dokonce úplně mizí.

Jídelníček složený z jednoduchých kombinací základních a kvalitních potravin, dostatečná tepelná úprava, absence průmyslově zpracovaných jídel a pití čisté nesycené a neochucené vody může znamenat výraznou úlevu v případě, že dosavadní stravovací styl byl opakem těchto doporučení. Na cestě k hladšímu trávení mohou pomoci pochopitelně i byliny, jako je jen namátkou puškvorec obecný (Acorus calamus), máta peprná (Mentha piperita), bazalka pravá (Ocimum basilicum) či saturejka zahradní (Satureja hortensis). Řada nejen zmíněných bylin má i další prospěšné účinky na lidský organismus, a to v mnoha ohledech. Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) tak díky hlavní účinné složce nesoucí název silymarin působí nejen na trávení díky lepší produkci žluči, ale je velmi dobře známý pro svoje příznivé účinky při ochraně a regeneraci jaterních buněk. Pozitivní vliv na trávení, žlučník a játra má také čekanka obecná (Cichorium intybus) či velmi dobře známá pampeliška lékařská (Taraxacum officinale). Pomoci mohou i komplexní preparáty v podobě rostlinných přírodních enzymů. Existuje rovněž celá řada rostlin vhodných k celkovému posílení organismu, pročištění a detoxikaci. Za všechny je to například zdánlivě obyčejná kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) používaná pro řadu dalších příznivých účinků nejen na jaře jako součást jarních detoxikačních kůr. Řada specificky zaměřených suplementů kromě toho, že obsahuje přírodní vitamíny, minerály a další látky, funguje i jako silný antioxidant. V tomto ohledu jmenujme jen namátkou ječmen setý (Hordeum vulgare) známý jako mladý ječmen či pod anglickým názvem barley, extrakt z listů olivovníku (Olea europia) či kurkumu (Curcuma longa) známou především v kuchyni jako koření. Nejen antioxidanty, ale celou řadu dalších prospěšných látek, obsahuje v nemalém množství například drobné ovoce, jako jsou ostružiny, borůvky či černý rybíz, kde jedním ze známých antioxidantů je resveratrol. Tato látka se nalézá i ve slupkách modré révy vinné (Vitis vinifera) a zmiňuje se v souvislosti s tzv. francouzským paradoxem.

Spánek, pohoda, vyrovnanost a klid
V tréninkovém procesu hraje psychická stránka obrovskou roli. Osobní starosti v podobě vleklých nevyřešených problémů ať už v rodině, škole či zaměstnání mohou společně s dlouhodobými stresovými situacemi přispět zcela prokazatelně ke snížení výkonnosti a dokonce i chuti jít trénovat. Pokud se zdá být činka těžší než obvykle, nemusí to být tedy způsobeno jen nevhodně zvolenou zátěží či momentálním fyzickým vyčerpáním. Spokojenost v životě, a to i ta docela všední a obyčejná, proměňuje cvičení v posilovně na skvělou sportovní radost a zážitek. Je to věc, kterou si většinou příliš neuvědomujeme. I když řešení zátěžových situací zabere někdy dlouhé týdny či dokonce měsíce, vždy je vhodné si neustále připomínat, že momentální pocity zmaru a apatie nejsou věčné, jakkoliv se to může momentálně zdát nereálné.  Než se zase všechno vrátí do starých kolejí, je více než kdy jindy dobré snažit se za každou cenu přinutit se jít cvičit. I kdyby to mělo být třeba jen jednou nebo dvakrát týdně s tím, že v posilovně nelze často zvládnout téměř nic. Důležité je totiž i v nepříznivých časech zachovat si alespoň rámec určitého režimu, vytrvat a nevzdávat se. Vizualizace, představy a neochvějná víra v opět prožívané šťastné chvíle jsou silným prostředkem, jak se nejen udržet v lepší pohodě, ale zároveň se i rychleji k tomuto cíli přiblížit. Negativní myšlenky a rezignace situaci ještě více komplikují a oddalují její vyřešení. Pokud se necítíme psychicky vyrovnaně, dochází zcela přirozeně i k narušování spánkového cyklu. Nedostatek spánku má za následek neklid, nesoustředěnost a podrážděnost. Zhoršuje se regenerace a tím i průběh další tréninkové jednotky. Na řadu relativně běžných a zvládnutelných potíží tohoto druhu výborně funguje řada rostlin. Osvědčená je například třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), používaná většinou ve formě sušené natě. Zklidňující účinky, a řadu dalších včetně vlivu na trávení, má také heřmánek pravý (Matricaria chamomilla). Uplatnění v podpoře psychiky nachází rovněž kozlík lékařský (Valeriana officinalism), ze skupiny adaptogenů pak třeba již zmíněná ashwagandha, tedy vitánie snodárná (Withania somnifera). Závažnější psychické stavy, u kterých z jakéhokoli důvodu převládá pocit, že je nelze zvládnout, je vhodné vždy řešit s odborníkem.

Bylinky u vás doma
Mít některé bylinky po ruce nemusí znamenat jen otevřít krabičku a uvařit si čaj či zapít tabletu. Na zahradě se bude v našich podmínkách dobře dařit nejen kotvičníku, ale i spoustě dalších nejen výše jmenovaných bylin jako je pouze namátkou heřmánek, bazalka, máta, saturejka a pochopitelně rovněž třeba přirozeně rostoucí kopřiva či pampeliška. Pokud máme k dispozici jen balkon, ani to není při dobrém umístění a dostatečné velikosti nádoby překážkou či omezením k pěstování česneku, chilli papriček a celé řady rostlin. Nakrájet si do salátu čerstvé právě utržené výhonky či plody pěstované bez potřeby jakékoli chemie je skvělým doplněním jídelníčku. V tomto ohledu je určitě vhodné upřednostnit nákup sazenic v dobrých zahradnictvích či si jednoduše bylinky vypěstovat ze semínek.

Tip na zužitkování chilli papriček – plody rozkrájejte na menší kousky a usušte i se semínky, nejlépe na slunci. Následně ještě dosušte zvolna a opatrně při nízké teplotě v pootevřené troubě nebo sušičce ovoce. Jednotlivé kousky musí při přelomení prasknout, nikoli být ohebné. Jedině tak bude vše dostatečně zbavené vlhkosti, což je pro skladování důležité. Pak krátce promixujte v malém elektrickém mlýnku či sekáčku na drobnější kousky a dobře uzavřete do čisté a suché kořenky. Směs vždy nabírejte čistou lžičkou a nikdy nesypte jakékoli koření z kořenky přímo do tepelně připravovaného jídla z důvodu vniknutí páry a tedy i nežádoucí vlhkosti.

Zelená pro váš sport
Článek si nekladl za cíl zmapovat a vyjmenovat všechny dostupné a ve světě sportu a posilování používané bylinky. Snažil se spíše o jednoduchou a praktickou ukázku toho, jak je možné využít jejich sílu nejen v souvislosti s lepším sportovním výkonem, ale i s ohledem na řešení relativně nepříjemných, ale svépomocí zvládnutelných obtíží. Dodatkem jako další inspiraci jmenujme byliny využívané při sportovních zraněních, jako je kromě již výše zmíněných kapsaicinových náplastí například arnika horská (Arnica montana) používaná nejen k úlevě v případě bolavých svalů a kloubů či kostival lékařský (Symphytum officinale), známý pro svoje blahodárné účinky nejen v případě potřeby ošetření naraženin. Celkově je tedy možné konstatovat, že možnosti využití bylinek jsou ve sportu poměrně široké, zároveň se při jejich použití nejedná o nikterak zanedbatelný účinek, což je prokázané nespočtem praktických zkušeností.

Všeobecně lze říci, že ačkoliv je vždy lepší dát přednost přírodě, je dobré zmínit rovněž nezastupitelnost odborné lékařské péče, pokud je v některých případech potřebná. Většinu bylinek nelze užívat nepřetržitě každý den, ale jen po určité období s potřebnou přestávkou, proto je vždy nutné si takovou informaci zjistit předem včetně toho, zda některá léčivka nemůže být jedovatá. Rovněž je důležitá znalost vlastního zdravotního stavu, neboť u některých bylinek jsou možné i kontraindikace, a to zvláště při některých stavech (těhotenství) či chorobách (například srdce). Podobně jako u klasických výživových doplňků je dobré upřednostnit větší investici a zvolit raději dražší, ale skutečně kvalitní přípravek. Jedině ten by měl být zárukou dostatečné účinnosti, kvality výroby a čistoty zdroje. Místo, kde bylinky vyrostly, je stejně důležité jako jejich sběr a následný proces zpracování. Zásadní je tedy rovněž absence plísní a nulová kontaminace nežádoucími látkami. Jedině po vyzkoušení skutečně kvalitního přípravku od renomované firmy si lze udělat reálnou představu o jeho působení a vyvarovat se zbytečných zklamání například z důvodu slabé účinnosti kvůli nedostatečnému obsahu funkčních látek. Řešení mnoha problémů nemusí být a také nebývá jednoduché, často je však mnohdy překvapivě mnohem snadněji zvládnutelné s pomocí toho, co máme doslova na dosah ruky. Zelená medicína nám totiž může pomoci nejen k lepší formě a výkonu, ale i k lepšímu zdraví. Ukazuje se tak, že posilování a sport společně s vhodným stravováním a celkovým životním stylem je se světem léčivých bylinek v mnoha ohledech propojený více, než se na první pohled může zdát.

Text:  Karel Šedivý

Použité stránky: goldfitness.cz

Použitá literatura: 

Böhmig, U.: Přírodní léčitelství v domácí praxi, Knižní klub, 1993

Iburg, A.: Lexikon přírodní medicíny, Rebo Productions, 2004

Kulturistika od A do Z – 2. díl, kolektiv autorů, Agentura CnS, Zlín 1993

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669